18234 Görüntüleme

KAYNAK:artistmisin.com

Televizyon sistemi yıkılması gereken bir şey

Türkiyede sanat kelimesinin net karşılıklarından biri olan Toprak Sergenle internet, ülke, projeler ve sosyal sorumluluk üzerine konuştuk. Başarılı isim Artistmisin.comun sorularını büyük bir içtenlikle yanıtladı. İşte büyük bir keyifle okuyacağınız o röportaj:
Televizyon, sinema, tiyatro, seslendirme derken Toprak Sergenin sanat ve sanatçı kelimesinin altını tam olarak doldurduğunu görüyoruz. Sizden sanatçının tanımını alabilir miyiz?
Ben kendimi hiçbir zaman sanatçı gibi hissetmedim o başka İnsanlar bu kelimenin altını dolduruyor, onlar söylediğinde doğru olan bir şey. Zaten pek öyle bakmıyorum , televizyon programına çağırıyorlar, işte altına ne yazalım falan diye soruyorlar Yani illa ki insanların isminin altında bir şey yazılması böyle bir şey olması gerekirmiş gibi. Ben bu talebe sadece Toprak Sergen yazın diyorum. Yani ne yazalım Oyuncu moyuncu Hiç bir şey sadece Toprak Sergen, o bence yeterli olmalı ya.
Toprak Sergeni sosyal sorumluluk etkinliklerinde ilk sıralarda görüyoruz. Bu meziyet pek çok ünlüye nasip olmuyor. Bunun sırrı nedir?
Herhalde bu işin sırrı, babamın söylediği bir lafta yatıyor. Diyor ki; Mesela üç şey yapıyorsan birini mutlaka başkalarına yardım etmek için destek olmak için yap, o bende iyice abartılı duruma geldi galiba. TEMA, Green Peace, ÇEVKO, AÇEV, LÖSEV, İKSV Gurur duyuyorum. Teşekkür ederim insanlara da, destek olabilirsem ne güzel, konuşmaya bile gerek yok.
Çok yönlü bir sanatçı olmanızın altında yatan sebep ailenizde sanatın ilk sırada olması mı?
(Gülüyor) Yok ya, dediğin şey sanat kodlu ilerlemiyor aslında, hayat kodu ile ilerliyor her şey. Sanat gözü ile bakmıyorum olaya. Daniel Day Lewis bir filme hazırlanırken 1,5 yıl italyada kunduracılık yapmış ve bunu neredeyse hiç kimse bilmiyordu. Sonra film çekmeye başlamış. Yani sanat gibi baktığın zaman hayattan kopuyorsun, başka bir perde oluşmuş oluyor karşında, oradan baktım oradan gördüm Çünkü herkeste seni farklı görüyor aslında, gerçi ben de kendimi kaleydoskopa benzetiyorum (Gülüyoruz). Ne taraftan bakarsan oradan farklı şekilde görürsün. Dolayısıyla bakış açınız çok önemli. Televizyon dizisi diyorsan, yok (gülüyor) o çok dile pelesenk olmuş laflar. İşte projem var, yeni kaset çıkıyor, televizyon dizisi Konu bütünsel Televizyon sistemi yıkılması gereken şey tamamen kökten yıkılırsa düzgünü kurulabilir. Öbür türlü işte biliyorsun. Çalık çarpık bir binanın tamiratı mı mı kolay sıfırdan yapmak mı? Hemen hemen herkes sıfırdan der. Tamamen değişmeli o yapı.
Televizyon yöneticilerine resti çekip kendinizi internet üzerinden ifade etmeye karar verdiniz. Hersey.tv.tr ve topraksergen.com da faaliyetleriniz nasıl gidiyor?
Rest çekme konusu. Bunun çıkış noktası, çok büyük bir mutluluk ki aslında internet var. Nasıl bir zamanlar annanelerimizin babannelerimizin mutfakta radyo dinlediği bir periyod vardı, bu da aynı şekilde. Şimdi de bir takım insanlar salonda televizyon seyrediyor, tercih meselesi ama. Yok yani çok teşekkür ederim dayatmaya da gerek yok ben almayayım. İnternetin ritmi, şiddeti, hızı ,bakış açısı, lezzeti ayıptır söylemesi (gülüyor) duruşu sonra ne bileyim gerekli şeyleri gerekli şekilde ve olağanüstü yardımlaşarak anlatması hızı harikulade.

Zorlukları yok mu?
Zorluğu şöyle, pek çok farklı site ve yapının içinde en mükemmeli olmaya çalışıyorsan Şöyle söyleyeyim; iostan, Windows 8e ya da Linux yazılımlarına kadar her platform üzerinde kolayca açılabilen ulaşılabilen bir sistem oluşturmak istedik, bunu hedefledik. Herkes bize ulaşabilmeli, herkes herşeyi görebilmeli, aplikasyona gerek kalmadan doğrudan herşey. tv. tr yazdığında karşısına çıkmalı. İnternet üzerindeki ençok izlenen yapıyı oluşturmak önemliydi. Google Analytics üzerinden ya daAlexadan baktığında gördüğün bir çatı oluşturmak ve insanların güvenini yakalamak aynı zamanda son derece zorlu süreçler. Aynı zamanda Facebookta iki tane kapalı grup oluşturduk ve bu gruplardan çıkmak da son derece basit sadece bir tıka bakıyor ama üçüncü yılımıza girmemize rağmen aramızdan ayrılan olmadı hatta giderek büyüdük. Türkiyenin Facebooktaki en büyük iki grubuyuz. Pek çok iletişim dönüyor, pek çok kampanyalar var destek olduğumuz. Bizim derken bir tür açık platform bu. Facebook, İnstagram, Vine bunların hepsinde hareket ediyoruz, ekibim süper çok harikuladedir hepsi. Her 15 dakikada bir yenibir video ya da yazılı materyal giriyor. Sabah 9dan sabaha karşı 4e kadar. Hergün 5 terabytın üzerinde bilgi var 50 tane ayrı köşe var. Bunlarının hepsinin videolarının yüklenmesi, kurgulanması, içerikleri mantıkları Ülkenin durumu ile ilgili yapıyı çok doğru yerinde görerek hareket etmek gerek. İnternet yavaşlatılıyor, twitter kapatılıyor bizim tam içinde bulunduğumuz yer ama özlük haklarımıza kimse dokunamaz net bir şekilde Her türlü devam.
Toprak Sergenin bir sanatçıda tahammül edemediği hareketler ve yaklaşımlar nelerdir?
Hoşlanmadığım insanla ilgilenmem zaten, yürür geçerim yada gereken ne ise onu yaparım ama bulaşmasına izin vermem.
2012 yılındaki Sen Kimsin filminden sonra yeni bir film projeniz oldu mu? Komedi filmlerinin rekor kırması hakkında ne söylemek istersiniz?
Çok fazla film var ortada. Sen Kimsin filminde blockbuster mantığında bir projede oynamak istemiştim ve bu oldu. Sonuç itibariyle gişeye baktığında zaman zaman 100 bin zaman zaman 20 binlik rakamlar görüyorsun ki bu da mutsuz sinema salonları yaratıyor. Ama çözüm internette duruyor. Bütün projeleri, güzel filmleri internet üzerinden uygulayarak hareket etmek gerekiyor. Sonuç olarak insanlar gülüp eğlenmeyi seviyor. Tolga (Çevik) da üst düzeyde komik bir oyuncudur, benim de güldüğüm çok oluyor. Ne bileyim piyasada çok sayıda komedi filmi var, aksiyon var, dram var Herkes ayrı şeylere takılıyor.
Artistmisin.com takipçileri için soralım bir Toprak Sergen nasıl olunur?
Bir tane olsa zaten Toprak Sergen olunmaz Bende benden bir dolu var (gülüyor) İşte onların hepsini bir araya getirip falan zor bir iş Herkes kendi olsun o daha iyi bir şey, en iyi taklit aslını yüceltir. Mesela benim babam şu anda devlet tiyatrolarının en uzun sahne üzerinde durmuş olan ve belki de en yaşlı oyuncusu. Bir dolu işler. Bütün bunların içindeyken bile o tip bir babadan doğunca senin de daha üstüne çıkman gerekiyor. Çünkü zaman zaman mum dibine ışık vermiyor, farklı farklı şeyler çıkabilir ortaya, önemli olan senin başka hiç bir şey görmeden sadece seninle mücadele ediyor olman gerek.

O zaman kendine dönebiliyorsun o zaman dışarıdaki hiç bir manipülasyona boyun eğmiyorsun. Çünkü bildiğin bazı gerçekler var mesela diyelim ki oyuncu, dans edebiliyor mu mesela? Şiir okuyabilir misin? Yada hızlı konuşmaya kalksan hızlı konuşmayı başarabilir misin? Can u speak and understandAlso English but in a fluently Ne bileyim yakın dövüşten anlar mısın? Bunların herbirini kendimde geliştirmeye çalışıyorum. Benim başkalarına da bu anlamda söylemekten çok utanıyorum aslında bir yandanda ama (gülüyoruz) bir laf vardı boş başak dingilder diye o yüzden en iyisi, kendin ile başbaşa kalıp en iyiyi en üst düzeyi en başarılıyı en mükemmeli oluşturmaya çalışıyor olman önemli. Bunun için de çok iyi mücadele etmen En mantıklısı bu.

Ülke olarak gittikçe artan bir şiddet eğilimi içindeyiz. Hayvanlara, yakınlarımıza, tanımadığımız insanlara Acaba bunun altında sanatın hayatımızdan giderek uzaklaşması yatıyor olabilir mi?
(Gülüyor) Şiddet eğilimi değil Ülke elden gidiyor desek sanki daha doğru olacak. Bütünsel olarak bambaşka bir çatının gelmesi şu andaki çatının bize göre değişmesi gerekiyor ve daha çağdaş daha insani daha özgür daha dünya ile bağlantılı olan daha bilimsel daha gerçekten eğitimin ne olduğunu bilen bir zihniyetin gelmesi gerekiyor. Bununla birlikte tabi ki sanat, spor Sanat bunlardan sadece biri ve bütünü ama hepsi de zaten bütünün bir parçası o yüzden sadece sanata gerek yok. Hepsi hep birlikte en iyisi olsun diyede zaten elimizden geleni ardımıza koymuyoruz.

BÜTÜNÜ SAHİBİNE AİTTİR..İSTEDİĞİ ZAMAN GERİ ÇEKEBİLİR VEYA KALDIRABİLİR

Önceki Sayfa
Sonraki Sayfa
Comments

Comments are closed.