15157 Görüntüleme

KAYNAK:KONUŞAN RESİMLER

SANATIN 3 DALI BU SERGİDE BİR ARAYA GELİYOR…

EBEDİ EDEBİ SERGİSİ 52 EDEBİYATÇI VE 52 SANATÇIYLA ÇOK YAKINDA FULYA SANAT’TA…

RESİM, EDEBİYAT, SESLENDİRME… SANATIN 3 DALI BU SERGİDE BİRLEŞİYOR

EDEBİYATÇILARLA OYUNCULARI BULUŞTURAN RESİM SERGİSİ

Ebru Ceylan’ın Konuşan Resimler serisinin üçüncü sergisi “Ebedî – Edebî” 5 Mayıs – 20 Mayıs tarihleri arasında Beşiktaş Fulya Sanat’ta sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor… Sergi, sanatın 3 dalını bir araya getirerek bir ilki gerçekleştiriyor.

Sanatçı Ebru Ceylan, konseptini oyuncu Selen Öztürk ile oluşturduğu Konuşan Resimler serisinin üçüncü sergisini açmaya hazırlanıyor. “Ebedî – Edebî” ismi verilen sergi, Cumhuriyet döneminin beş farklı akımından edebiyatçıların hayatlarını, kırılma noktalarını, hayallerini ve aşklarını plastik sanatlar ile edebiyatı birleştirerek tekrar gün yüzüne çıkartıyor, günümüz kuşağı ile buluşturuyor… Serginin isminin işaret ettiği, bu edebiyatçıların eserlerindeki “Edebî”yi yakalıyor.
Yaklaşık 2 yıldır bu projeye hazırlanan Ebru Ceylan’a sanat ve edebiyat çevresinden de oldukça yoğun bir destek var. Projenin sanat danışmanlığını usta oyuncu Bahtiyar Engin yaparken serginin kurgusunda Canberk Yıldız, seslendirmeler konusunda ise Berk Öztürk destek oluyor.
Yağlı boya tablo ve hikâyelerden oluşan sergide, Cumhuriyet döneminin önde gelen pek çok yazar ve şairinin eserlerine yeniden can veriliyor. Sergide yer alan Türk edebiyatının önde gelen isimleri arasında Ahmet Hamdi Tanpınar, Ahmet Telli, Aziz Nesin, Can Yücel, Edip Cansever, Halide Edip Adıvar, Metin Altıok, Nazım Hikmet, Orhan Veli, Özdemir Asaf, Rıfat Ilgaz, Turgut Uyar ve Yaşar Kemal de bulunuyor.
Sergide yer alan yağlı boya tablolara eşlik eden hikâyeleri de Türkiye’nin önde gelen oyuncuları ve seslendirme sanatçıları seslendiriyor. Bu seslendirmeler dijital ekran ve kulaklıklar ile sergi boyunca davetlilere aktarılıyor olacak.
Farklı fikirlerin, dünden bugüne, bugünden yarına, tuvale yansıyan renkler gibi farklılık ve uyum içinde bir arada yaşamasını hayal eden sanatçı, bu sergide farklı fikirleri ile tarihe iz bırakan edebiyatçıları ağırlıyor. 52 eserin yer alacağı serginin 5 Mayıs Cuma akşamı yapılacak açılışında Çiğdem Erken de küçük bir konser gerçekleştirecek.

Sergiye konu olan edebiyatçılar:

Ahmed Arif, Ahmet Hamdi Tanpınar, Ahmet Muhip Dıranas, Ahmet Telli, Arif Nihat Asya, Aşık Veysel, Atilla İlhan, Aziz Nesin, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Behçet Necatigil, Bilge Karasu, Cahit Külebi, Cahit Sıtkı Tarancı, Can Yücel, Cemal Süreya, Didem Madak, Ece Ayhan, Edip Cansever, Faruk Nafiz Çamlıbel, Füruzan, Gülten Akın, Haldun Taner, Halide Edip Adıvar, Halikarnas Balıkçısı, İlhan Berk, Kerime Nadir, Leyla Erbil, Melih Cevdet Anday, Metin Altıok, Mina Urgan, Nazım Hikmet, Necati Cumali, Necip Fazıl Kısakürek, Neyzen Tevfik, Nezihe Meriç, Oğuz Atay, Oktay Rifat, Orhan Veli, Ömer Seyfettin, Özdemir Asaf, Peyami Safa, Reşat Nuri Güntekin, Rıfat Ilgaz, Sabahattin Ali, Sait Faik, Sevgi Soysal, Sezai Karakoç, Tezer Özlü, Tomris Uyar, Turgut Uyar, Ümit Yaşar Oğuzcan, Yaşar Kemal.

Sergideki hikâyeleri seslendirenler:

Alican Yücesoy, Almıla Uluer, Ayçin İnci, Levent Ülgen, Tamer Levent, Bahtiyar Engin, Can Sözeri, Caner Cindoruk, Cem Davran, Cenk Sözeri, Ceylan Ertem, Demet Evgar, Deniz Çakır, Emre Erkan, Erkan Can, Esra Dermancıoğlu, Ezel Akay, Ezgi Sözeri, Fırat Çelik, Fikret Kuşkan, Görkem Kanpolat, İsmail Demirci, Kerem Atabeyoğlu, Levent Özdilek, Levent Üzümcü, Melih Selçuk, Mehmet Günsur, Mert Fırat, Mert Öner, Murat Akkoyunlu, Onur Saylak, Oktay Kaynarca, Ozan Akbaba, Rana Mamat, Rıza Kocaoğlu, Sanem Çelik, Sarp Akkaya, Saygın Soysal, Selen Öztürk, Selim Bayraktar, Serdal Genç, Serhat Teoman, Serkan Altunorak, Songül Öden, Toprak Sergen, Yekta Kopan, Yiğit Özşener.

FULYA SANAT MERKEZİ
Sergi Açılış: 5 Mayıs Cuma 19:00
Sergi Süresi: 05 Mayıs – 20 Mayıs

BÜTÜNÜ SAHİBİNE AİTTİR..İSTEDİĞİ ZAMAN GERİ ÇEKEBİLİR VEYA KALDIRABİLİR

Önceki Sayfa
Sonraki Sayfa
Comments

Comments are closed.